Sommerhus










Oplysninger
| Møde nr.: |
126
|
| Tidspunkt: |
Fredag 13 Jun 2025 18:00
|
| Sted: |
Bellisvej 81, 7620 Lemvig
|
Tekst
Friends of Islay har tradition for at tage i sommerhus de år hvor de ikke rejser til Skotland.
En nyere tradtion er, at hver skal medbringe en blindsmagning.
Carsten og Finn kørte med Henning. De fik en kørewhisky undervjes som Carsten havde medbragt: 10 års Bowmore (Peter indhentede da de ankom til Gjellerodde).
Fredag aften fik vi lidt røget kød fra Slagter Mortensen som snack. Hertil de første 2 blindsmagninger: Carsten's Bruichladdich og Henning's Glentauchers.
Så Peter's mørkeblå (SMWS farvekode) Bowmore.
Derefter Finn's Laphroaig.
Til disse 4 blindsmagninger fik vi også blandet grill: grillpølse, minutbøf og Lemvig Steak fra Slagter Mortensen. Til dessert islagkage fra Kammersgård Ismejeri.
Vi holdt os helt til traditionerne og startede lørdagen med morgenmad bestående af bacon og brunchpølser fra Slagter Mortensen samt scrambled eggs. Dertil lidt brød og pålæg.
Lørdagens program var en tur til Victoria Street Station, Trans og Bovbjerg Fyr. Derfeter så vi trolden i Møborg Skov (også nyt for Peter - Finn så den i turistbrochuren ved Bovbjerg Fyr).
På vej tilbage til sommerhuset købte vi en jordbærtærte og spiste den med champagne til (så Peter kunne bruge sin indgraverede champagnesabel).
Så lidt rosevin på terrassen bag huset (når det nu var årets første meterologiske sommerdag).
Aftensmaden var oksefilet (sous vide) og flødekartofler med forørsløg og bacontern. Desserten var resten af islagkagen.
De 4 programsatte whiskyer blev smagt under maden.
De 2 Caol Ila blev suppleret med en 13 års Caol Ila fra Gordon & McPhail. Den supplerende Caol Ila faldt igennem efter de 2 fadstyrke Caol Ila-er.
De 2 Ardbeg led under det typiske "Ardbeg Problem": Standard Ardbeg er så god at specialudgaver sjældent kan leve op til Ardbeg 10 og Ardbeg Uigedail.
Vi fik en "Almost There" til sammenligning.
Søndag fik vi morgenmad som lørdag.
Vi vurderede de smagte whiskyer lørdag aften. Det blev en delt førsteplads til Laphroaig (Finn og Carstens nr 1) og SMWS Caol Ila Henning og Peters nr 1).
De smagte whiskyer delte vandene mere end normalt. Grundet hver medbringer en blindsmagning var der ikke et tema som vi hver især kunne ranke dem indenfor. Derfor blev ranking mere et spørgsmål om personlig preference.
Skuffelsen var nok de 2 Ardbeg som på grund af mystiske fade ikke klarede sig så godt som man kunne forvente af det destilleri.
Smagte whiskyer
| Nr | Navn | Alder | Vol. pct. | Destilleri | PDF |
| 1 | Single Cask 0474 - Bruichladdich 2010 Cask 0474 - Distilled 2010 | 11 | 62,6 | Bruichladdich | Label |
| 2 | A Midsomer Meadow | 14 | 62,6 | Glentauchers | Label |
| 3 | SMWS 3.352 - Luxury Lavender Libitation | 20 | 56,1 | Bowmore | Label |
| 4 | Laphroaig - The Cask Legacy | ukendt | 48,0 | Laphroaig | Label |
| 5 | From Caol Ila, 8 years - Adelphi Selection | 8 | 58,4 | Caol Ila | Label |
| 6 | SMWS 53.417 - This Should be a crisp Flavour! | 10 | 56,9 | Caol Ila | Label |
| 7 | Ardbeg Anthology - The Harpy's Tale | 13 | 46,0 | Ardbeg | Label |
| 8 | Ardbeg Anthology - The Unicorns Tale | 14 | 46,2 | Ardbeg | Label |
| | Discovery 13 from Caol Ila Distillery | 13 | 43,0 | Caol Ila | |
| | Bowmore 10 - Oloroso and Wine cask matured - Limited Edition | 10 | 46,0 | Bowmore | |
| | Ardbeg Almost There | cirka 9 | 54,1 | Ardbeg | |
Billeder

NZ8 0635 DxO 4K

NZ8 0637 DxO 4K

NZ8 0644 DxO 4K

NZ8 0655 DxO 4K

NZ8 0659 DxO 4K

NZ8 0666 DxO 4K

NZ8 0676 DxO 4K

NZ8 0706 DxO 4K

NZ8 0715 DxO 4K

NZ8 0717 DxO 4K

NZ8 0719 DxO 4K

NZ8 0721 DxO 4K